Vecāki bieži baidās no šī mazuļa dzīves posma, jo zobi, kas nāk no mazuļa smaganām, mēdz izraisīt sāpes un diskomfortu. Kā māmiņai jums ir vēl viens iemesls uztraukties par pirmajām zobu parādīšanās pazīmēm. Kad mazulim nāk zobiņi, viņš kož un košļā visu, ko var, un jūsu krūtsgali nav izņēmums. Ja mazais jums kož, kad mēģināt pabarot, tas var būt nepatīkams pārsteigums, taču atcerieties, ka zobiņu nākšanas simptomi ir normāla parādība un neliecina par to, ka ir pienācis laiks mazuli atradināt no krūts barošanas.

Kad mazuļiem sāk nākt zobiņi?

Parasti zīdaiņiem sāk nākt zobiņi apmēram sešu mēnešu vecumā, bet tas ir individuāli, un pirmie zobiņi var parādīties jau četru mēnešu vecumā, vai vēlāk tikai 12 mēnešu vecumā. Daži bērni piedzimst pat ar zobiem. Pēc pirmā zobiņa, iespējams, pamanīsiet, ka jauni zobi parādās ik pēc diviem mēnešiem, un līdz 27 mēnešu vecumam lielākajai daļai bērnu būs iznākuši visi zobiņi.

Zīdaiņu zobu shēma

Zemāk redzamā zīdaiņu zobu shēma sniedz priekšstatu par to, kad jārēķinās ar mazuļa pirmo zobiņu parādīšanos, taču paturiet prātā, ka šīs ir tikai vispārīgas vadlīnijas.

ZobiParādīšanās laiksLaiks, kad izkrīt
Apakšējais centrālais priekšzobs6-10 mēneši6-7 gadi
Augšējais centrālais priekšzobs8-12 mēneši6-7 gadi
Augšējais sānu priekšzobs9-13 mēneši7-8 gadi
Apakšējais sānu priekšzobs10-16 mēneši7-8 gadi
Augšējais pirmais molārs (dzeroklis)13-19 mēneši9-11 gadi
Apakšējais pirmais molārs (dzeroklis)14-18 mēneši9-11 gadi
Augšējais ilknis16-22 mēneši10-12 gadi
Apakšējais ilknis17-23 mēneši9-12 gadi
Apakšējais otrais molārs (dzeroklis)23-31 mēneši10-12 gadi
Augšējais otrais molārs (dzeroklis)25-33 mēneši10-12 gadi

Zobiņu šķilšanās simptomi

Ja jums paveicas, jūsu mazuļa zobiņu šķilšanās simptomi var izpausties tikai ar siekalošanos. Tomēr bieži vien zobiņu nākšanas simptomi ir smaganu sāpīgums un apsārtums, aizkaitināmība un apetītes zudums. Vēl viens izplatīts zobiņu šķilšanās simptoms ir tas, ka mazulis mēģina košļāt vai grauzt, lai mazinātu diskomfortu. Varat pamanīt, ka jūsu mazulim ir nedaudz paaugstināta temperatūra, ko dažkārt kļūdaini sauc par “zobu drudzi”. Patiesība ir tāda, ka zobiņu šķilšanās vien nevar izraisīt drudzi, tādēļ, ja mazuļa temperatūra pārsniedz 38 °C, iespējams, vainojama pamatslimība.

Ārstēšanas līdzekļi zobiņu šķilšanās laikā, kas patiešām palīdz

Zobiņu šķilšanās simptomi ir normāla parādība, bet var radīt diskomfortu jūsu mazulim. Lai to atvieglotu, izmēģiniet šos drošos un vienkāršos līdzekļus:

Masāža. Parīvējiet mazuļa smaganas ar tīru pirkstu, kādu slapju marli vai mitru mazgāšanas lupatiņu, kur ir ielikts ledus gabaliņš.

Zobu rotaļlieta. Nopērciet zobu rotaļlietu vai iedodiet drošu sadzīves priekšmetu, piemēram, drošu plastmasas karoti, kas košļājot nepārplīsīs. Lai iegūtu labāko rezultātu, atdzesējiet rotaļlietu ledusskapī, bet izvairieties no tās ievietošanas saldētavā, jo tas var kaitēt mazuļa smaganām.

Pārtika. Dodiet mazulim košļājamus neapstrādātus augļu vai dārzeņu gabalus, piemēram, burkānu vai ābolu. Var derēt arī maizes garoziņa. Vienkārši pārliecinieties, ka uzmanāt bērnu, kamēr viņš ēd, jo ēdiens var izraisīt aizrīšanos.

Zobu gels. Dabīgs, cukuru nesaturošs zobu gels, piemēram, Multi-Mam BabyDent, var nomierināt jūsu mazuļa smaganas un mazināt diskomfortu un pietūkumu. Glabājiet to ledusskapī, lai iegūtu atvēsinošo efektu, uzklājiet tieši uz knupīša vai košļājamas rotaļlietas, lai mazinātu problēmas, kas ir saistītas ar zobiņu šķilšanos.

Padomi, kad nāk zobiņi

Nebrīnieties, ja mazuļa zobu problēmas apgrūtina barošanu ar krūti. Par laimi, problēmu parasti var mazināt, iemācoties atpazīt mazuļa zobu parādīšanās pazīmes, vietu, kur tie nāk, attiecīgi pielāgojot barošanas pozīciju.

Ja mazulis atrodas pareizajā pozīcijā un aktīvi ēd, viņš nevar iekost. Pirmkārt, pārliecinieties, ka bērns ir pareizi novietots, ka krūtsgals tiek vērsts uz mazuļa aukslējām. Kad bērns ir plati atvēris muti, tuviniet pamatni, vienlaicīgi pieturot galviņu. Bieža pazīme, ka jūsu mazulis gatavojas iekost, ir tā, ka viņš pēkšņi apstājas un saspiež žokli. Ja tas notiek, ātri pārtrauciet mazuļa barošanu, iebāžot pirkstu mazuļa mutē un izņemiet krūti.

Atcerieties, ka jūs nevarat izlutināt bērnu – ja viņiem ir grūti zobiņu nākšanas problēmu dēļ, mīļojiet un mieriniet viņu vai novērsiet uzmanību ar dziesmu vai spēli, lai mazinātu sāpes.

Bērnu zobiņu tīrīšana – kad sākt

Jūsu mazajam ir parādījušies pirmie zobiņi – ko tagad? Pat ja jūsu mazulim ir tikai daži mēneši, nav par agru noteikt labu zobu tīrīšanas kārtību. Izmantojot mazu, mīkstu zobu birstīti un zobu pastu, kas īpaši izstrādāta bērniem, rūpīgi notīriet mazuļa zobus divas reizes dienā. Ja mazulis pretojas vai nesēž mierīgi, mēģiniet to padarīt par spēli un vienlaikus tīriet zobiņus.

Kad mazulim ir parādījušies zobiņi, varat arī pieteikt vizīti pie zobārsta. Lielākā daļa ekspertu iesaka bērnam apmeklēt zobārstu sešu mēnešu laikā pēc pirmā zobiņa iznākšanas un ne vēlāk kā pirmajā dzimšanas dienā.